Zakaj psihoterapija?
– Ker jo potrebujemo.
Prav vsak se kdaj znajde na točki, ko ne ve kako naprej. Včasih imamo idejo, da moramo nujno vse rešiti sami. Zaradi te ideje se lahko zataknemo. Zapravimo mesece, leta ali pa celo celotno življenje, da bi nekaj rešili sami oz. prekinili nek škodljiv vzorec. Če nam začne zamakati kopalnica, bomo takoj ukrepali in začeli iskati rešitev (npr. Poiskali vzrok zamakanja, poklicali strokovnjaka itd.). Ko gre za naše čustveno stanje, pa pogosto čakamo in čakamo, dokler situacija ne postane že povsem nevzdržna, preden si poiščemo pomoč. Zakaj bi čakali, da pride situacija do te točke?
Psihoterapija namreč ni znak šibkosti, temveč poguma, moči in zrelosti.
– Ker je učinkovita.
– Ker naslovimo tako vzrok kot posledico.
Če recimo vzamete le antidepresiv ali tableto za pomiritev, s tem naslovite le posledico neke situacije, ne pa tudi samega vzroka. Psihoterapija vam omogoča, da naslovite in spremenite oboje.
– Ker vam omogoča se počutiti dobro v svoji družbi.
Psihoterapija vam omogoča, da sami sebe pričnete sprejemati in se imeti radi.
– Ker vam omogoča oblikovati dobre odnose.
Psihoterapija vam ponuja konkretne taktike, ki jih lahko uporabite v zasebnem ali službenem življenje. Osvojite lahko tudi veščine za komunikacijo s težavnimi ljudmi.
– Ker nam dela naše življenje lepše.
Psihoterapija nam omogoča, da hitreje in lažje dosegamo svoje cilje in si oblikujemo življenje, kot si ga želimo.
Psihoterapija vas ne bo ‘popravila’, ker niste ‘pokvarjeni’.”
Psihoterapija vam bo pomagala odkriti močne točke, ki jih že imate in jih še dodatno ojačati. Omogočala vam bo, da nezdrave miselne vzorce in vzorce vedenja, zaradi katerih se nehote zapletate v situacije, ki si jih ne želite, nadomestite s konstruktivnimi. Psihoterapija vam omogoča, da postanete do sebe prijaznejši.
Kako deluje terapija?
Eden izmed mitov o terapiji, ki se v filmih redno pojavlja, je ta, da terapevt izključno posluša, nikoli ne odgovori na kakšno vprašanje, ki mu ga zastavite in vsake toliko časa le reče: »Povejte mi kaj več o tem.«. To ne drži!
Res je, da je dober terapevt izurjen v veščinah poslušanja. Izurjen pa je tudi v postavljanju pravih vprašanj, ki vas vodijo k raziskovanju svojega doživljanja in iskanja rešitev. Terapevt vas usmerja in vam ponuditi tudi konkretne strategije, ki jih preko igre vlog lahko skupaj povadita. Terapevt vam lahko poda tudi svoje profesionalno mnenje.
Česar pa dober terapevt res ne bo naredil, je to, da bi vam povedal, kaj morate narediti ali kaj je prava stvar za vas. Tega vam ne more povedati, ker preprosto ne ve. Lahko pa vas preko terapevtskih tehnik in strategij vodi, da to odkrijete vi.
Temo oz. cilj psihoterapije določate vi sami.
Teme, ki so pogosto predmet individualne psihoterapije:
- Kako reči ne in izboljšanje samopodobe
- Čustveno izsiljevanje (članek)
- Jezni izbruhi in agresivnost
- Anksioznost (video)
- Socialna anksioznost (močna tesnoba v odnosih) (članek)
- Strah pred zavrnitvijo (video)
- Osamljenost (spletni tečaj)
- Reševanje konfliktov v odnosih
- Deloholizem in izgorelost – burnout (video)
- Depresija (članek)
- Poporodna depresija
- Težave z zanositvijo
- Spolnost (članek)
- Želja po partnerskem odnosu
- Soočanje z nezvestobo (članek)
- Čustvena prevara (video)
- Ljubosumje
- Fobije in panični napadi (video)
- Prisilne misli
- Bipolarna motnja
- Samopoškodovanje (članek)
- Tolaženje s hrano
- Soočanje z izgubo
- Drugo
Psihoterapija traja 50 minut. Najpogosteje poteka enkrat tedensko, saj je tako njena učinkovitost največja. Lahko pa se po dogovoru zmenimo tudi drugače (npr. Enkrat na dva tedna). Cenik si lahko ogledate tu. Poteka v živo v Ljubljani ali preko spleta. Glede aplikacije se prilagodimo vašim željam (npr. Teams, Zoom, Skype, WhatsApp, Facebook messenger, Signal,…).
Psihoterapija Hočem več temelji na načelih pozitivne psihoterapije, transakcijske analize, vedenjsko kognitivne terapije, nevrolingvističnega programiranja ter drugih priznanih psihoterapevtskih pristopih.
Bi se želeli dogovoriti za uvodno srečanje?
Vabim vas, da mi pišete in se dogovorimo za termin: